Online-intervjuu turundusest

ajujahtt.jpgTäna vastasin Skype’i toetataval Ajujahi konkursil osalejate ja muidu huviliste küsimusele rahvusvahelisest turundusest. Peale kodulehe sirvimise mul muid kokkupuuteid Ajujahiga ei olnud, aga vähemasti eemalt vaadates jättis see konkurss väga jumeka mulje.

markko: Millised on Skype turunduspõhimõtted? sisuliselt müüte internetis ehk siis ülemaailmselt ning kõigile kes seal on. Nüüd tuleb mul palju küsimusi 🙂
1. Kuidas olete leidnud endale konkreetsed sihtgrupid?
2. Kas/ kuidas sihtgrupid riigiti erinevad?
3. Kui palju ja kuidas te kasutate ära sotsiaalseid võrgustikke a la facebook, asmallworld, orkut, linkedin, jne?


1. Turunduspõhimõtted on muutunud koos Skype’i kasvuga. Esmaseks sihtrühmaks oli tehnoloogiaspetsialistid, kellele ei tunduks liiga võõras telefoni asemel arvutiga rääkimine. Nüüd, kui toode on peaaegu et massidesse jõudnud, on sihtrühmasid rohkem. Endastmõistetavalt sihime sagedasi reisijaid ja võõras riigis elavaid inimesi, kellel Skype’ist on kõige rohkem kasu, samuti väikeseid ja keskmiseid ettevõtteid. Taktikaliselt või kampaania korras oleme katsetanud väga paljude erinevate sihtrühmadega.

2. Suuremad erinevused ei esine mitte riigiti, vaid vastavalt sellele, kui ‘internetistunud’ mõni riik on: kas läänelikult arenenud turg, BRIC-ilikult (st. Brasiilia, Venemaa, India, Hiina) kiiresti kasvav või siis aafrikalikult alles online-lapsekingades.

3. Kasutame sotsiaalseid võrgustikke päris palju. Oleme mõnda aega koostööd teinud MySpace’iga ja oma regionaalsete partneritega Aasias ning mujal, lihtsamaid integratsioone ja kampaaniakesi on olnud paljude võrgustikega.


Kadri Ugand: Olete suutnud oma brandile ka noorusliku, areneva ja ahvatleva töökoha maine luua. Kas ja kui palju turundusest on suunatud Skype kui tööandja maine kujundamisele?

Mainekujundamine on olnud teadlik, aga mitte nö. ülepunnitatud. Kommunikeerime Skype’i töökohana sellisena nagu see meie meelest on, mitte mingit klantspilti.

Maia Burlaka: Tere! Kuidas käib globaalse turunduskampaania planeeirmine – kui palju toimub koordineerimist Teie poolt ning kui palju teevad eri riigid omapoolseid kohendusi plaanides? Kui universaalseid lahendusi te eri turgudel kasutate?

Meil on globaalne planeerimisfunktsioon ja regionaalsed tiimid, kes plaanivad kohalikke kampaaniaid ja sõnumeid. Kumbki pool ei dikteeri teisele, mida see peaks tegema ja lahendused leiame koostöös. Regiooniti erinevad turundustegevused riigiti päris palju, sest näiteks Hiina ja Itaalia turgudel on väga vähe ühist.

PeeterP: Mis on Teie soovitus- kuidas saaksid noored kõige paremini oma uut, tavatarbijale suunatud IT teenust rahvusvaheliselt turundama hakata? Kas see on üldse võimalik?


Olen 100% veendunud, et see on võimalik. Startupi turunduses imerohtu ei ole, küll aga on olemas ‘tööriistakomplekt’ mis üldjuhul annab tulemust: hea nimi, oma kogukonna või kogukondade loomine blogi ja/või sotsiaalsete võrgustikega, PR sh. erinevad konkursid ja võistlused, Adwords, partnersuhted, uudiskirjad. Võibolla veel olulisem on avatud silmaring ja võimaluste otsimine seal, kus konkurendid seda näha ei oska.

Allan: Kui suur on teie turundusmeeskond ja kuidas on ta turgude lõikes struktureeritud?

Skype’i turundustiim on maailma mõistes imeväike ja Eesti mõistes üle keskmise suur. Ilmselt on Eestis kümneid firmasid, kus on turundajaid rohkem kui Skype’is. Umbes pooled turundusinimestest on globaalsetes tiimides, ülejäänud töötavad regioonidega ja regioonides.

loorenk: Kuidas on muutunud sinu kui turundusinimese töö, kui asusid Eesti turu asemel tööle Skype’i globaalses turundusmeeskonnas?
Mis on paljusid riike hõlmava turundustöö juures kõige põnevam? Mis on kõige raskem?


Õppimiskõver on läinud palju … kõveramaks. Teadmisest, mis töötab Baltikumi väikestel turgudel, polnud palju abi ja tuli juurde õppida nii erinevate turgude kui ka erinevatest kultuuridest pärinevate inimestega suhtlemise kohta. See pidev õppimine ongi minu meelest kõige põnevam, ja võibolla kohati ka kõige raskem.

Jüri Kaljundi: Kuidas mõõdate tavameedia, näiteks CNN telereklaamide tulemuslikkust? Tavalist brändituntust mõõtes on sellise üksiku kanali efekti vist raske mõõta?
Kas peale telereklaami kasutate ka muid vana meedia lahendusi?


Viitad ilmselt Skype’i teleklipile, mida mõnedes kaabel-TV kanalites hiljuti näha oli. Ühel konkreetsel sihtturul mõõdame selle mõju nii tuntusele, brändikuvandile kui kasutajatearvu kasvule.

Kui see kampaania välja arvata, siis on meie turundus üldjuhul online. Lihtsam mõõta, efektiivsem ja palju odavam.

toehk: Kui suure osa Skype turundustegevusest moodustab värskeltleiutatud jalgratta müümine/populariseerimine ja kui suur osa konkureerimine (teiste sarnaste lahendustega)?
Ja teine küsimus. Tundub, et erinevus tehniliste lahenduste vahel väheneb järjest. Ühelt poolt on kõnefunktsioonid olemas ka teistel suhtlusprogrammidel (Live Messenger, Yahoo Messenger vist), teisalt liigub Skype seadmetesse, milles rääkimine on alati võimalik olnud (mobiiltelefonid). Kui suur roll Skype edasisel levimisel on üldse funktsionaalsusel ja kui suurt rolli mängib tugev bränd?


Kuna Skype’il on palju konkurente väga erinevates valdkondades, siis lähtume pigem sellest, mida kasutajad tahavad, mitte konkurentide tegemistest. See on vist see, mida mõtled leiutatud jalgratta müümisega. Oluline on juurde märkida, et Skype’i turundus ei tähenda ainult uute kasutajate leidmist, sama tähtis või veel tähtsam on olemasolevate kasutajate hoidmine ja koolitamine, et nad (jäädes sinu metafoori juurde) oskaksid oma rattast rohkem rõõmu tunda ja ostaks näiteks pakiraami juurde.

Tõepoolest, põhifunktsioonid on samad (nagu see on ka näiteks autode puhul) ja mobiiltelefoni kaudu kasutatavus üha olulisem. Bränd on kindlasti tähtis, aga vahest isegi tähtsam on teenuse kvaliteet, näiteks see kui puhtalt kõlab kõne Eestist Papua Uus-Guineasse ning see, kui paljud sõbrad kasutavad sama lahendust.

4 comments

Post a comment

You may use the following HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.