Pohmelliga ilmast ei räägita

2488460811_93931e4a18_m.jpg
Mõne nädala tagune Economist pakkus Londonile, mis veel kümmekond aastat tagasi, investeerimispankade mühinal kasvamise aegu, uhkustas hüüdnimega Manhattan upon Thames, välja uue hüüdnime. Reykjavik upon Thames, ja mõistagi ei ole selle taga mõnest pargist avastatud kuumaveegeisrid.

Seda, et linnast on haihtunud rongide kaupa raha, tänavatel jalutades veel aru ei saa, kuigi inimesi peaks olema vähemaks jäänud. Lehed kirjutavad, et poolakad on nurka visanud köögipõlled ja ehituskiivrid ning tagasi kodumaale suunduma hakanud. Tööta jäänud City pankurid kordavad paremaid aegu oodates erinevates troopilistes randades Peeter Oja kehastatud Kreisiraadio kangelase sõnu, et nemad ei tea, kuhu 800 miljonit kadusid. Inimesi on silmnähtavalt vähem ainult ehk ostutänavatel, näiteks Oxford Street on kohati peaaegu et jalutamiskõlbulik.

Märke keerulistest aegadest leiab igalt poolt. Ajalehte kätte võttes on ainult tutvumiskuulutuste külg selline, kus ei esine sõnapaar credit crunch. Kõikvõimalikud muud rubriigid: kokandus-, suhte-, reisi-, sisepoliitika- ja mõistagi majandusküljed muust justnagu ei kirjutakski.

Iga päev paneb Inglismaal uksed kinni kolm-neli pubi, sest inimesed on hakanud kodus jooma. (Vähem joomine ei tule siin riigis vist kõne alla). Mõni aeg tagasi hakkas pubide kett Weatherspoons müüma 99-pennist õlut, et kliente kohale meelitada. 18-kroonist õlut ei saa baaris vist isegi mitte “odavas” Eestis.

90. aastate keskpaigast alates muusikalis Cool Britannia üsna hästi peaosa mänginud mänginud London on nüüd pohmellis. Kümmekond aastat kestnud pidu on läbi, aftekat kuskil ei toimu ja peaparanduseks pole raha.

Positiivne külg asja juures on, et inglastel on nüüd ka muu üle nuriseda peale halva ilma. Kui mind miski esimese Inglismaal elatud aasta jooksul tüütas, siis oli see just kliima süvaanalüüs nii neli-viis korda päevas.

Linnale, mis on üle elanud katku ja suure tulekahju, ei tee üks pohmelus mõistagi midagi. Hea päevitusega pankurid tulevad varsti tagasi ja hakkavad uusi fonde kokku panema, poolakate poolt tühjaks jäetud korteritesse kolivad sisse rumeenlased ja pea siis ka esimesi kannusid välja ei valata. Ka tuumapohmell läheb kord üle. Küsimus on ainult selles, kui kaua see praegune veel kestab.

Kirjutatud Ekspressile

Comments are closed.